Požiūris į žmogaus sveikatą įvairiose religinėse praktikose

Kiekviena religinė pasaulėžiūra formuoja tikinčiųjų požiūrį į gyvenimo visumą. Bet kuriame pasaulio kampelyje aptiksime papročių ir apeigų, pažyminčių svarbiausius žmogaus gyvenimo momentus - gimimą, vedybas, ligas ir mirtį. Žmonių požiūris į sveikatą ir higieną formuojasi veikiamas biologinių, socialinių ir kultūrinių veiksnių, gamtinių ir religinių sąlygų. Toliau apžvelgsime pagrindinių religinių tradicijų požiūrį į žmogaus sveikatą ir jos priežiūrą.


Islamas

Islamas moko, kad tikintysis privalo būti švarus ir tyras. Musulmonui būtina praustis daug kartų per dieną, todėl sumažėja tikimybė į organizmą patekti kenksmingoms bakterijoms. Musulmonai pasitiki gydytojo patarimais, jei šie yra „halal“ – leistini. Vyras gydytojas gali apžiūrėti ir gydyti moterį tik jei tai yra būtina. Islamas draudžia eutanaziją, nes tik Dievo valia žmogus gimsta ir miršta.

Judaizmas

Judėjams būtina lankyti ligonius, tai yra Dievo įsakymas. Žydai sinagogoje meldžiasi už sergančius. Jie tiki, kad gydymas privalo atstatyti ne tik sveikatą, bet ir dvasią, kad žmogus galėtų tęsti visavertį gyvenimą. Sutikimas su gydymu ir skirtais vaistais yra suprantamas kaip Dievo dovana. Pagal judaizmą žmogus turi gyventi kuo ilgiau, todėl eutanazija yra draudžiama.

Krikščionybė

Rūpintis savo artimu – kiekvieno krikščionio pareiga. Kiekvienas doras krikščionis padeda silpniesiems ir ligoniams. Kartais manoma, kad skausmas, liga ar mirtis yra Dievo ženklas, per kurį pasireiškia Jo valia. Krikščionybėje gydytojas yra gerbiamas, medicina ir gydymas suprantami kaip Dievo dovana.  Dievui rūpi, kad žmogus būtų sveikas, bet pirmiausia rūpi, kad jo siela, dvasia būtų sveika. Vienintelis Dievas gali atleisti nuodėmes, ir tik jo vieno valioje yra žmogaus gyvenimas ir mirtis. Todėl eutanazija yra draudžiama.

Induizmas

Induistai tiki, kad viskas, kas žmogui nutinka, yra užprogramuota jo karmoje. Taigi ir ligos yra ne kas kita kaip atlygis už blogus darbus, todėl turėtų būti priimamos kaip apsivalymas. Induistai pripažįsta mediciną, tačiau dažniau taiko tradicinės, arba liaudies, medicinos metodus, pvz. jogą, ajurvedą. Eutanazija induizme nėra draudžiama, tačiau vyrauja požiūris, kad žmogaus gyvenimas privalo tekėti natūralia vaga.

Budizmas

Budizme didele dorybe yra laikoma sąmoningumas ir proto šviesumas, o tam reikalinga meditacija – žmogaus proto higiena. Blogi poelgiai praeitame gyvenime atsiliepia budisto karmai, kaip ir geri poelgiai atsilieps gyvenimams ateityje. Eutanazija nėra draudžiama, tačiau ir nepopuliari.

 


 

Health Care System in Lithuania

Lithuanian Health Care System is based on compulsory health insurance. The scheme is financed from actual employers’ and self-employed persons’ social contributions. The following persons are insured with public funds:

  • persons entitled to any kind of pension,
  • the disabled,
  • the unemployed,
  • pregnant women,
  • mothers (fathers in single parent family) until their children become 8 years of age,
  • mothers (fathers in single-parent family) with two or more children until the latter become of 18 age,
  • persons under the age of 18,
  • schoolchildren and students,
  • persons entitled to social assistance benefits,
  • persons ill with dangerous diseases,
  • persons who contributed to the elimination of consequences of nuclear accident at the Chernobyl nuclear power plant and other suffered persons.

Emergency treatment|
Essential medical aid is provided free of charge to all persons. In case of emergency call an ambulance by dialing 112.

Inpatient health care
Essential medical care services in inpatient care institutions (national and territorial hospitals, nursing and palliative hospitals and medical rehabilitation institutions including sanatoriums) for insured persons are provided free of charge. In case patients choose more expensive services, substances and procedural services, the difference between the actual and basic costs are covered by the patients. The patients also pay additional services.

Free of charge medical care services are provided to all persons ill with tuberculosis, sexually transmitted diseases, AIDS, mental diseases, oncological diseases and addictive diseases.

Outpatient health care- provided by polyclinics, general practitioners, centres of family medicine
Free of charge for persons insured by the compulsory health insurance. The patient is granted the right to choose treatment institution and doctor - any working with one of the territorial patient funds. If the patients choose more expensive services, substances and procedural services, then the difference between the actual and basic cost is covered by the patients.

Polyclinics, centres of family medicine and doctors’ offices do not work in the evenings and on weekends.

If you need treatment of a specialist, your family doctor will write a referral and the consultation will be free of charge. You can choose a specialist; ask your family doctor for advice. If you are not insured by a compulsory health insurance you will have to pay a specified price for the consultation.

However, for some tests and services you will have to pay while you are covered by a compulsory health insurance. These may include some blood tests or treatments.

Dental Care
Dental care will be free of charge for persons insured by the compulsory health insurance when consulting a dentist who works with one of the territorial patient fund.  Patients (excluding children under 18) pay for dentures, some medicine and materials used for dental care. Pensioners, disabled persons and recipients of social assistance some dentures are reimbursed by the Health insurance scheme. Dental care is only partly covered by the Health insurance scheme, and the treatment is largely provided by private dentists.

Medicines
Medicines are sold in pharmacies. Some of them require doctor‘s prescription.
The Lithuanian Ministry of Health has approved a price list of prescription medicines, where basic prices and co-payments are given. Basic prices are reimbursed by the State Patient Fund and co-payments are covered by the patients.

Parental leave
In Lithuania all residents are entitled to parental leave and allowance for 1 year (100% of average earnings) or 2 years: 52 weeks 70% and 52 weeks 40% (either mother or father can take it or take the leave in shifts).